Вибір професії – найважливіше рішення, яке необхідне прийняти в підлітковому віці. На жаль, багато підлітків недостатньо знають про особливості кожного виду діяльності і не завжди враховують свої професійні інтереси і схильності, вибираючи професію.


Надалі негативні наслідки невірно вибраної професії зачіпають, як саму людину, так і все суспільство.

Будь-який вибір професії можна розглядати, як взаємодію двох сторін: підлітка з його індивідуальними особливостями, які виявляються у фізичному розвитку, в можливостях, інтересах, схильностях, характері і темпераменті; і спеціальності з тими вимогами, які вона пред'являє людині. При правильному виборі, індивідуальні особливості підлітка співпадають з вимогами професії.

Щороку сотні молодих людей виходять на ринок праці, але дуже багато хто – близько половини – так і не знаходять застосування своїм знанням і залишаються за бортом. Зараз, наприклад, на українському ринку праці повно зайвих юристів і економістів. Зате дуже престижними й потрібними стали інженери, технологи, особливо в харчовій промисловості, будівельники, радіоелектрики та робочі різних спеціальностей. А їх-то якраз і не вистачає. Після закінчення навчання, майже половина молодих фахівців поповнює армію безробітних. Таке ж положення і в інших розвинутих країнах. Всьому виною помилки при виборі професії. Багато молодих людей, вибираючи професію, не враховують своїх здібностей, женуться за престижністю, модою, грошима. В результаті – розчарування, невіра в себе, відчуття своєї непотрібності і незатребуваності. Щоб уникнути цього, потрібно усвідомлено підходити до вибору професії.

Говорять, що в світі існує близько 50 тисяч професій. Щоб не заплутатися в них, фахівці об'єднують їх в типи. Всі професії об'єднують в п'ять великих груп.

ТИПИ професій:


Перший тип: людина – природа. Люди цих професій мають справу з живою і неживою природою (ветеринар, агроном, гідролог, механізатор, тракторист). Для них характерний загальний предмет праці – тварини і рослини, грунт і повітряне середовище.

Другий тип: людина – техніка. Це можуть бути льотчики, водії, матроси, токарі, слюсарі і інші професії, які використовують технічні пристрої.

Третій тип: людина – людина. Предметом праці в цій професії є інша людина, а характерною межею діяльності – дія на інших людей. До такого типу професій відносяться вчитель, лікар, журналіст, продавець.

Четвертий тип: людина – знакова система. Фахівці такого типу використовують в своїй праці різні знаки: усна і письмова мова, цифри, хімічні і фізичні символи, ноти, схеми, карти, графіки, малюнки, дорожні знаки. Це бухгалтера, вчені, люди, що працюють в лабораторіях, наукових центрах.

П'ятий тип: людина – художній образ. Людей цього типу відрізняє наявність живого образного мислення, художня фантазія, талант. Це музиканти, художники, актори, дизайнери.

Щоб не помилитися у виборі професії, потрібно врахувати свої психологічні особливості, здібності, фізичні можливості.

А зараз ви взнаєте, до якого типу професій у вас є схильності, а які професії вам не дуже підходять.

Невеликий тест на професійну орієнтацію


В тесті всього 5 питань. Будь ласка, запишіть в стовпчик цифри від 1 до 5. поряд ви писатимете варіанти відповідей: а), б), в).
Тепер відповідаємо на питання:

1. Новорічна ніч для вас – кращий час, щоб:

А) виспатися;

Б) подивитись телевізор разом з сім'єю;

В) опинитись у колі друзів.

2. Зі всіх подарунків ви вважали б за краще:

А) набір для вишивання;

Б) ковзани або лижі;

В) туристичну путівку або квиток на цікаве діяння.

3. Відправлятися в подорож краще всього:

А) поодинці;

Б) з сім'єю або друзями;

В) з незнайомою групою, щоб була можливість знайти нових друзів.

4. Якби ви виявилися наодинці на острові або в лісі, то:

А) відчули б повну свободу;

Б) зайнялися б пошуком виходу або якоюсь справою;

В) відчули б тугу, страх, паніку.

5. В свій вільний час ви любите:

А) читати, відвідувати бібліотеку, шахову секцію, зоопарк, ліс, ловити рибу, мріяти;

Б) малювати, читати, займатися спортом, музикою, шиттям, ходити в походи, розмовляти по телефону, дивитися телевізор.

В) займатися спортом, танцями, грати в ансамблі, співати в хорі, брати участь в спектаклях і концертах, подорожувати з друзями, ходити з компанією в кіно.

Зараз підрахуємо кількість набраних балів. Зверніть увагу на таблицю, яка допоможе вам підрахувати бали.

А -

1 бал

Б -

2 бали

В -

3 бали

Ті, хто набрали від 5 до 8 балів, як правило, люди нетовариські, сором'язливі, замкнуті. Вони не люблять галасливих незнайомих компаній, зустрічі з незнайомими людьми їм доставляють турботу. Це значить, що їм не дуже підходять професії, які вимагають активного спілкування (продавець, вчитель, журналіст і психолог). Зате вони будуть добре себе відчувати а наукової лабораторії або на власній фермі, в розпліднику, лісництві. Таким людям підійде робота програміста, слюсаря або токаря, бухгалтера, оператора ЕОМ.

А ті, хто набрали від 8 до 12 балів, навпаки, дуже товариські і відчувають себе чудово в будь-якій компанії. Вони не бояться нових знайомств, легко сходяться з людьми. Але вони можуть обходитися тривалий час і без спілкування. Таким підійдуть будь-які професії.

Ті, у кого виявилося від 12 до 15 балів, теж люди товариські, але вони не можуть довго залишатися наодинці – в них дуже багато енергії і сили. Таким людям краще вибирати професію, яка буде пов'язана з великими колективами людей, з активним спілкуванням: агента по рекламі, комерційного директора, продавця, дилера, вчителя, брокера або тренера.

Цей тест – тільки дуже приблизна оцінка ваших професійних здібностей. В історії багато випадків, коли людині говорили про те, що з нього ніщо не вийде, а він добивався видатних результатів. Кінець кінцем все вирішує бажання людини, його воля, характер, здібність до самовиховання, саморозвитку.

А взагалі людям будь-якої професії необхідно працювати над собою завжди, і тоді будь-яка мрія стане реальністю.

Задача ця нелегка, до неї треба готуватися вже зараз. А щоб професія радувала, приносила задоволення, потрібно, щоб вона відповідала вашому складу характеру, мислення, психіки. Для цього треба взнавати себе, вивчати себе, спостерігати за собою, знати свої сильні і слабкі сторони. Тільки тоді ви не помилитеся і зробите правильний вибір.

Кiлькiсть переглядiв: 3623

ЗАПРОШУЄМО НАВЧАТИСЬ ДО НАШОГО ЗАКЛАДУ ОСВІТИ!

Дата останньої зміни 15 Вересня 2021

Фотогалерея